Psychoterapia Kraków
W ramach Poradni Psychologicznej oferujemy Państwu diagnostykę psychologiczną, poradnictwo psychologiczne oraz psychoterapię indywidualną.
Psychoterapia – kiedy warto zgłosić się po pomoc i jak wygląda leczenie?
Każdy z nas w pewnym sensie doświadcza różnego rodzaju problemów emocjonalnych i osobistych. Nie wszyscy potrafimy sobie z tym radzić. Wielu ludzi przeżywa wszelkie nieporozumienia w małżeństwie, utratę pracy czy śmierć bliskiej osoby. Czasem niektórzy przez to wręcz tracą kontrolę nad swoim życiem. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest skorzystanie z pomocy specjalisty.
Kiedy należy zgłosić się do psychoterapeuty?
Obniżenie nastroju, lęk, dolegliwości somatyczne, poczucie bezsilności czy brak nadziei na przyszłość, a w konsekwencji tego bezsenność, to wystarczające powody, dla których należy skorzystać z pomocy specjalisty. Osoby, które nie radzą sobie ze stanami emocjonalnymi jak smutek, niepokój czy wstyd, powinny udać się do psychoterapeuty. Niektórzy miewają poczucie odrzucenia, napady złości i łatwo wchodzą w konflikty. Wówczas też warto zastanowić się nad wizytą u osoby, która mogłaby pomóc rozwiązać te problemy. Ci, którzy nadużywają alkohol, narkotyku lub leki, również powinno skontaktować się ze specjalistą.
Jak przebiega psychoterapia?
Terapia to czas, w którym dochodzi do ustalenia głównych celów, a wśród nich znaleźć się może odzyskanie nadziei, czy umiejętność kontroli stanów lękowych. To akurat jest kwestią bardzo indywidualną. Zadaniem terapeuty jest urealnienie oczekiwań pacjenta, a także opracowanie strategii postępowania podczas terapii. Już po kilku sesjach zwykle dochodzi do porozumienia między pacjentem a psychoterapeutą. W czasie takich spotkań pacjenci odczuwają różne emocje. Mają problemy z mówieniem o bolesnych dla nich sprawach i trudnych doświadczeniach. Nikt nie powiedział, że terapia jest łatwa. Jednak z biegiem czasu przynosi ulgę w cierpieniu emocjonalnym.
Psychoterapia to ogromna pomoc dla wielu ludzi. Może trwać tylko kilkanaście sesji, a nawet rok lub dwa. Wszystko zależy od rodzaju problem, nasilenia objawów czy cech indywidualnych osoby, która w niej uczestniczy.